Delivery Country:
Currency:
mapa dealerów

Co należy wiedzieć przed zakupem ogrzewacza ogrodowego na gaz?

Ogrzewacze gazowe mają różne kształty, rozmiary i rodzaje zasilania. W sezonie letnim i wiosennym mogą stworzyć wyjątkową atmosferę w ogrodzie. Szczególnie w sezonie wiosennym i letnim, produkty te można spotkać na tarasach lub w restauracjach na świeżym powietrzu. Poznaj najczęściej zadawane pytania dotyczące ogrzewaczy tarasowych.

Co to jest ogrzewacz tarasowy?

Ogrzewacz tarasowy to zewnętrzne urządzenie grzewcze, które w zależności od zasilania może podnieść temperaturę w zadaszonej przestrzeni zewnętrznej od 5 do 15 stopni Celcjusza w dowolnym kierunku.

Jakie są rodzaje ogrzewaczy ogrodowych?

W zależności od rodzaju paliwa można wyróżnić następujące typy ogrzewaczy ogrodowych:

1) Gazowe ogrzewacze ogrodowe

Ta grupa ogrzewaczy ogrodowych cieszy się ostatnio ogromną popularnością ze względu na dużą moc grzewczą. Możemy wyróżnić ogrzewacze tarasowe na gaz ziemny lub LPG. W gazowych ogrzewaczach źródłem ciepła jest ogień.

Ogrzewacze tarasowe na gaz ziemny

Ten typ zewnętrznego ogrzewacza ogrodowego jest dość popularny wśród nabywców ze względu na niskie koszty eksploatacji. Bardzo wydajny w ogrzewaniu, może dostarczyć do 12 kW ciepła. Jeśli jednak Twój taras nie jest jeszcze wyposażony w gaz ziemny, będziesz musiał zlecić specjaliście wykonanie instalacji gazowej oraz podłączenie ogrzewacza. Dzięki stałemu dostępowi do gazu nie będziesz musiał martwić się o napełnianie zbiornika z gazem.

Ogrzewacze ogrodowe na gaz z butli

Ogrzewacze na gaz z butli są wyposażone w kółka, dlatego są w pełni przenośne. Butlę można schować w specjalnej komorze wewnątrz urządzenia, dzięki temu ogrzewacze można ustawiać w różnych miejscach i dowolnie je przestawiać. Ponieważ ogrzewacze tarasowe na gaz z butli wykorzystują gaz płynny, nie wymagają zasilania elektrycznego ani stałych przyłączy gazowych. Choć mogą być również zasilane butlą z gazem butanowym, gaz LPG jest zwykle najczęściej wybieranym rozwiązaniem ze względu na niższą temperaturę wrzenia. Ogrzewacze na gaz z butli mogą być z powodzeniem stosowane w dużych zadaszonych pomieszczeniach z zapewnioną dobrą wentylacją.

PRODUKTY POWIĄZANE

2) Elektryczne ogrzewacze tarasowe

Te zewnętrzne kominki Plug&Play są proste w obsłudze i nie wymagają profesjonalnej instalacji. Rozróżniamy tutaj elektryczne promienniki na podczerwień i halogenowe promienniki tarasowe. Ogrzewacze halogenowe wytwarzają silne ciepło, ale dają nieestetyczną czerwoną poświatę. Z kolei promienniki podczerwieni są o wiele bardziej wydajne i wytwarzają łagodną falę ciepła bez niepożądanej emisji światła. W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych promienników gazowych, promienniki elektryczne nie wymagają wentylacji.

Z wyjątkiem urządzeń wolnostojących, rozróżniamy również opcje montowane na ścianie lub suficie. Chociaż łatwość obsługi jest powszechnie doceniana, elektryczne ogrzewacze tarasowe potrzebują trochę czasu, aby się rozgrzać i wytwarzają znacznie mniej ciepła niż ich “gazowi konkurenci”.

3) Ogrzewacze ogrodowe na paliwo stałe

Można tu wyróżnić urządzenia zasilane peletami drzewnymi, polanami lub węglem drzewnym. Ogrzewacze te emitują znaczną ilość ciepła odczuwalnego w dużym promieniu. Wybierając tego typu ogrzewacz będziesz musiał zaplanować miejsce na przechowanie drewna. Ogrzewacze tarasowe na paliwa stałe nie są rozwiązaniem dla tych, którzy pragną natychmiastowego ciepła, ponieważ ich rozgrzanie trwa dłużej i wymagają regularnego podawania. Warto wspomnieć, że paliwa stałe są stopniowo zakazywane w wielu krajach, dlatego lepiej upewnić się, że taki zakaz nie obowiązuje także w Twoim kraju.

types of patio heaters
Rodzaje ogrzewaczy ogrodowych

Jakiego regulatora ciśnienia gazu potrzebuję do ogrzewacza ogrodowego?

Ogrzewacze tarasowe Planika są dostarczane z dopasowanym regulatorem ciśnienia gazu w zależności od kraju użytkowania. Są one kompatybilne z najbardziej popularnymi butlami z gazem propan-butan w wybranym kraju.

W poniższej tabeli przedstawiono typy reduktorów ciśnienia gazu montowanych w ogrzewaczach tarasowych Planika w zależności od kraju użytkowania.

Jeśli butla gazowa ma inny rozmiar wlotu, należy wymienić dostarczony regulator na odpowiedni (dostępny osobno w lokalnym sklepie). Aby bezpiecznie wymienić regulator, należy zapoznać się z instrukcją obsługi produktu.

Rodzaje reduktorów ciśnienia gazu

Czy gazowy ogrzewacz tarasowy zapewnia ciepło?

Niektóre gazowe ogrzewacze tarasów mogą być bardzo wydajne cieplnie i podnosić temperaturę wokół urządzenia nawet o 15 stopni Celsjusza. Wrażenie ciepła zależy jednak od dwóch ważnych czynników: mocy cieplnej i sposobu przekazywania ciepła.

Moc cieplna to ilość ciepła, jaką urządzenie wytwarza w wyniku spalania, mierzona w kilowatach (lub BTU w odniesieniu do USA).

Transfer ciepła odnosi się do kierunku, w którym przepływa ciepło.

Gazowe ogrzewacze ogrodowe są w stanie dostarczyć od 5 do 12 kW ciepła.

Większość ogrzewaczy wytwarza ciepło w górę, które następnie po odbiciu się od daszka wraca w dol, wokół urządzenia. W ogrzewaczach Planiki ciepło wytwarzane jest na dwa sposoby. Po pierwsze ogrzane powietrze pobrane z otoczenia ogrzewane jest płomieniem i wydostaje się otworami w daszku a następnie jest rozprowadzane wokół urządzenia (tzw. Ciepło konwekcyjne). Po drugie ogrzewacz nagrzewa panele wokół ognia, które następnie równomiernie i we wszystkich kierunkach oddają ciepło do otoczenia na zasadzie promieniowania. Najbardziej efektywnie podnoszenie temperatury czuć w zadaszonych tarasach, pergolach, altanach lub namiotach.

does patio heater provide heat?
Przekazywanie ciepła w ogrzewaczach tarasowych

Czy ogrzewacze ogrodowe są łatwe w obsłudze?

Ogrzewacze Planika dostarczane są praktycznie gotowe do użycia. Należy jedynie zamontować ruchome elementy, czyli kolka, szyby i daszek oraz podłączyć butle. Przyjazny dla użytkownika panel sterowania umożliwia nieskomplikowaną obsługę za pomocą jednego pokrętła.

Instrukcja montażu ogrzewacza tarasowego Planika

Ile kosztuje korzystanie z gazowego ogrzewacza tarasowego?

Gazowe ogrzewacze tarasów Planika nie wymagają zasilania elektrycznego i nie trzeba wydawać pieniędzy na wykwalifikowanego technika, który zmontuje i podłączy kominek. Jedynym kosztem, jaki trzeba ponieść, jest butla gazowa, która jest powszechnie dostępna na stacjach benzynowych i w sklepach z artykułami budowlanymi. Ceny butli gazowej o pojemności 11 kg w Europie wahają się od 50 do 60 EUR i mogą wystarczyć na 55 godzin pracy kominka przy najniższym trybie płomienia.

Zużycie gazu w ogrzewaczach ogrodowych Planiki

Czy można używać gazowego ogrzewacza tarasowego w zamkniętych pomieszczeniach?

Ogrzewacze gazowe Planika mogą być z powodzeniem stosowane w zadaszonych pomieszczeniach zewnętrznych, takich jak altany, namioty czy pergole. Istotne jest jednak zapewnienie naturalnego przepływu powietrza – co najmniej 25% powierzchni musi być otwarte. 

Czy można używać ogrzewacza tarasowego na drewnianym tarasie?

Gazowy ogrzewacz tarasowy można bezpiecznie używać na drewnianym tarasie. Podczas pracy jego górna część nagrzewa się, natomiast dolna pozostaje zimna i można ją bezpiecznie umieścić na tarasie.

Czy wszystkie gazowe ogrzewacze tarasów są przenośne?

Większość ogrzewaczy tarasowych jest wyposażona w kółka, które umożliwiają łatwe przemieszczanie urządzenia po przestrzeni i ustawianie go w pożądanym miejscu. Dodatkowo kółka można zablokować, aby zabezpieczyć ogrzewacz tarasowy przed przemieszczaniem się z pochyłego terenu. Niektóre modele można również przymocować do powierzchni. Proces instalacji nie wymaga skomplikowanej przeróbki. Aby przymocować ogrzewacz tarasowy do powierzchni, wystarczy wyposażyć go w kotwy montażowe i zainstalować urządzenie w wybranym miejscu.   

patio heaters with castors
Ogrzewacz tarasowy na kółkach z blokadą.

Czy gazowy ogrzewacz tarasowy musi być przykryty, gdy nie jest używany?

Nie jest to wymagane, jednak pokrowiec na ogrzewacz tarasowy jest przydatny, gdy chcemy utrzymać urządzenie w dobrym stanie, gdy nie jest używane. Planika oferuje dedykowane pokrowce wykonane z materiałów o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne, które mogą być używane do ochrony ogrzewacza tarasowego przed deszczem i śniegiem, ale także kurzem i brudem.

Użytkowanie gazowego ogrzewacza tarasowego w różnych warunkach pogodowych

1) Czy można używać gazowego ogrzewacza tarasowego w czasie silnego wiatru?

Ogrzewacze tarasowe mogą być używane przy umiarkowanych wiatrach. Przy silnym wietrze zalecamy umieszczenie urządzenia w osłoniętym miejscu lub zaprzestanie jego używania. W przypadku zdmuchnięcia płomienia, termopara odetnie dopływ gazu i wyłączy urządzenie. Wszystkie ogrzewacze tarasowe Planika są wyposażone w ten czujnik termiczny.

2)  Czy mój ogrzewacz tarasowy będzie działał zimą?

Tak, gazowe ogrzewacze tarasowe Planika będą idealne, aby zapewnić Ci przytulne warunki podczas zimowych wieczorów. Jeśli planujesz używać gazowego ogrzewacza tarasowego, gdy temperatura spada poniżej -1⁰C, upewnij się, że wybierzesz butlę z propanem, która wytrzymuje temperaturę do -42⁰. Dla porównania, butan skrapla się już w temperaturze -1⁰C, co uniemożliwia korzystanie z urządzenia.

3) Czy można używać ogrzewacza ogrodowego w czasie deszczu?

Z ogrzewaczy ogrodowych Planika można korzystać w czasie deszczu, jednak nie zalecamy pozostawiania ich na zewnątrz w czasie silnych opadów. W przypadku dłuższej ekspozycji na deszcz można wyposażyć ogrzewacz ogrodowy w specjalny pokrowiec z tkaniny wodoodpornej. Gazowe ogrzewacze tarasowe zostały zaprojektowane tak, aby były odporne na kontakt z wodą. Jego podstawa jest ocynkowana i malowana proszkowo, dzięki czemu ogrzewacz jest wysoce odporny na korozję.  

Czy mogę używać gazowego ogrzewacza tarasowego w restauracjach i hotelach?

Tak, stosowanie ogrzewaczy tarasowych w pomieszczeniach komercyjnych jest popularne. Przyciągają one więcej gości i ogrzewają ich podczas posiłków na zewnątrz. Oto kilka powodów, dla których gazowe ogrzewacze tarasów to doskonały wybór dla Twojej firmy z branży HoReCa:

1) Rozszerzenie zewnętrznego obszaru do siedzenia

Ogrzewanie tarasowe to sposób na podwojenie liczby miejsc siedzących. Umieszczając ogrzewacz tarasowe wokół miejsc do siedzenia, sprawisz, że goście chętniej będą jeść posiłki na świeżym powietrzu.

2) Tworzy atmosferę

Ludzie uwielbiają gromadzić się wokół ognia, ponieważ daje on ciepło i stwarza odpowiednią atmosferę. Miejsca przy stołach z ogrzewaczami tarasowymi są zawsze zajmowane w pierwszej kolejności!

3) Zwiększenie przychodów i zysków

Ogrzewana przestrzeń zewnętrzna oznacza, że można serwować posiłki na patio restauracji przez dłuższy czas w ciągu roku i zwiększyć roczne przychody.

Ogrzewacz tarasowe Faro przed restauracją Jatki 6
Ogrzewacz tarasowe Faro przed restauracją Jatki 6 w Bydgoszczy

Dlaczego warto zainwestować w gazowy ogrzewacz tarasowy?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem gazowego ogrzewacza tarasowego, oto kilka dodatkowych powodów, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

1) Wydziela ciepło

Czy czujesz chłód, gdy siedzisz wieczorami na tarasie? Zainwestowanie w gazowy ogrzewacz tarasowy sprawi, że nawet w najbardziej chłodne wieczory będzie Ci przytulniej.

2) Tworzy atmosferę sprzyjającą relaksowi i spotkaniom

Ogrzewanie tarasowe tworzy ciepłe i zachęcające miejsce do spotkań towarzyskich.

3) Zwiększa wartość inwestycji

Gazowe ogrzewanie tarasowe sprawia, że można spędzać czas w patio przez cały rok, co może wpłynąć na wartość nieruchomości. Będzie to atrakcyjny dodatek ceniony przez potencjalnych nabywców nieruchomości.

4) Przyciąga więcej osób do restauracji

Ogrzewacz tarasowy będzie przyciągał wzrok i zachęci więcej osób do odwiedzenia Twojej powierzchni handlowej.

Pobierz lookbook Planika
Inspiracje i informacje techniczne automatycznych kominków na etanol z technologią BEV.

TARASY Z OGRZEWACZAMI OGRODOWYMI PLANIKI

Wyszukaj na blogu