Delivery Country:
Currency:
mapa dealerów

Czy kominki na etanol dają ciepło?

Choć pierwotnie nowy kominek z technologią BEV (Burning Ethanol Vapours) nie miał być rozwiązaniem grzewczym dla budynków, to jak się okazuje, skutecznie podnosi temperaturę w pomieszczeniach, w których jest używany. W przypadku automatycznych kominków na etanol Planiki płomienie pochodzą ze spalania czystych oparów bioetanolu wytwarzanych dzięki technologii BEV (Burning Ethanol Vapours). Proces ten jest przemianą chemiczną, w wyniku której powstaje para wodna, niewielka ilość dwutlenku węgla oraz ogień i ciepło. Kominki BEV cechuje nowa, rewolucyjna technologia, która całkowicie zmieniła podejście do projektowania kominków. Projektanci wnętrz, architekci i majsterkowicze DIY są przyciągani do tych wolnych od komina urządzeń ze względu na ich nieograniczony potencjał projektowy.

Ethanol fireplace in the living room.
Telewizor nad kominkiem bioetanolowym

Co wpływa na moc cieplną kominków BEV?

Istnieją trzy główne czynniki, które wpływają na moc cieplną kominków BEV:

  • Typ używanego modelu (typ paleniska);
  • Długość linii ognia;
  • Poziom wysokości płomienia.

Kominki BEV występują między innymi jako wkłady kominkowe do wbudowania w ścianę lub mebel, jednak występują również modele wolnostojące i do zawieszenia na ścianie. Mimo że wszystkie kominki automatyczne Planika posiadają technologię BEV, istnieje kilka różnic w budowie i wyglądzie paleniska różnych modeli, co może wpływać na wydajność cieplną.

W poniższym artykule przedstawimy efektywność cieplną wybranych modeli kominków etanolowych Planika.

Kominek wiszący z technologią BEV w salonie

Porównanie mocy cieplnej kominka na etanol firmy Planika i kominków tradycyjnych.

Kominki wolnostojące Planika wytwarzają od 2,5 kW do 7 kW. Ich główną zaletą jest to, że można z nich korzystać praktycznie od razu po rozpakowaniu. Nie wymagają instalacji i pozwalają na swobodny wybór co do ich lokalizacji. Ich zaletą jest to, że można je dowolnie przenosić w zależności od potrzeb.

Wkłady kominkowe z technologią BEV, dzięki opatentowanej technologii, mogą występować w większych rozmiarach (w porównaniu z biokominkami manualnymi). Ich paleniska mogą osiągać długość nawet 2,5 metra. Moc cieplna wkładów na etanol BEV zaczyna się od 2,5 kW i sięga nawet 22 kW w przypadku najdłuższego modelu Planika – FLA3 2490.

Dodatkowo ilość generowanego ciepła można regulować poprzez zmianę wysokości ognia. Aby obniżyć lub zwiększyć wielkość płomienia, można użyć aplikacji mobilnej lub pilota. Mikroprocesor daje sygnał do wytwarzania mniejszej ilości oparów i płomienie schodzą w dół, zmniejszając zużycie paliwa i emisję ciepła.

Ile ciepła wytwarzają kominki gazowe i kominki na drewno?

Kominki na drewno to jedne z najpopularniejszych urządzeń grzewczych na rynku na całym świecie. Jak jednak wypadają one w porównaniu z kominkami BEV marki Planika?

Kominki opalane drewnem emitują zazwyczaj 12-20 kW ciepła. W porównaniu typowy kominek gazowy wytwarza 8-14 kW ciepła.

Wybierając kominek FLA3 z technologią BEV i paleniskiem o długości 1,2 metra, decydują się Państwo na źródło ciepła o mocy 9,4 kW.

Popularne piece na drewno typu “koza” oddają ciepło o mocy od 7 do 10 kW.

Dla porównania kominek na etanol Scandi firmy Planika wytwarza 4,1 kW ciepła.

Jaka jest wydajność cieplna kominków automatycznych z technologią BEV w porównaniu z kominkami opalanymi drewnem?

Kominki BEV są w 100% wydajne termicznie, ponieważ nie ma komina, przez który ucieka ciepło. Starsze typy kominków opalanych drewnem oddawały dużą część ciepła przez komin, natomiast nowsze typy wykazują sprawność cieplną na poziomie około 70-80%.

Automatyczny palnik z technologią BEV w salonie

Czy kominki na etanol z technologią BEV ogrzeją pomieszczenie?

Należy pamiętać, że kominki BEV nie służą jako zamiennik stałego ogrzewania, np. podłogowego, ale może to być dodatkowe źródło ciepła, za pomocą którego można szybko podnieść temperaturę w danym pomieszczeniu.

To, czy kominek będzie miał wystarczającą moc grzwczą, zależy głównie od dwóch czynników:

  • wielkość pomieszczenia,
  • i wielkość paleniska.

Na temperaturę w pomieszczeniu może dodatkowo wpływać ilość osób w nim przebywających, a także inne urządzenia elektroniczne tam włączone.

Aby być maksymalnie precyzyjnym, przeprowadziliśmy testy i zmierzyliśmy, o ile wzrośnie temperatura w pomieszczeniu o powierzchni 50m2, gdy działa w nim kominek na etanol BEV.

TEST 1 – FLA3 990

Przed włączeniem kominka FLA3 990 (7kW) temperatura w jadalni o powierzchni 50 m2 wynosiła dokładnie 21,9’C. Poziom płomienia był ustawiony na poziom 4. Po 60 minutach od włączenia kominka na etanol temperatura w pomieszczeniu wzrosła o 4,6’C uzyskując temperaturę w pomieszczeniu 26,5’C.

TEST 2 – BUBBLE WALL&FLOOR

Do kolejnego testu włączyliśmy wolnostojący kominek Bubble (2,5 kW), w mieszkaniu którego temperatura wynosiła 21,2’C. Po godzinie temperatura podniosła się do 23’C, a po kolejnych 10 minutach do 23,2’C. Tak więc w nieco ponad godzinę salon został ogrzany o 2 stopnie.

Nasze testy wykazały, że kominki na etanol produkują wystarczająco dużo ciepła, aby skutecznie ogrzać pomieszczenie, w którym się znajdują, o kilka stopni.

Telewizor nad automatycznym kominkiem BEV – projekt autorstwa EcoFire
Masz więcej pytań dotyczących kominków BEV?
Zostaw wiadomość w formularzu!

Wyszukaj na blogu