Delivery Country:
Currency:
mapa dealerów

Czy można bezpiecznie zamontować telewizor nad kominkiem?

4 najważniejsze rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę.

W ostatnich latach telewizor nad kominkiem stał się niezwykle modny w świecie projektowania wnętrz i architektury. Połączenie dwóch mocnych elementów, które zwiększają wrażenia z oglądania, może być korzystnym rozwiązaniem zarówno dla projektanta, jak i dla właściciela domu.

Jednak w 2018 r. w samych Stanach Zjednoczonych doszło do ponad 4000 wypadków związanych z nieprawidłowo zainstalowanym ekranem telewizyjnym. Ten fakt, jak i to, że kominki same w sobie stwarzają niestandardowe warunki, architekci i projektanci muszą mierzyć się z niestandardowymi warunkami podczas przygotowania takich projektów.

W tym artykule przedstawimy wszystkie najważniejsze aspekty bezpiecznego projektu architektonicznego z telewizorem zamontowanym nad kominkiem.

1.    Jaki kominek pod ekran telewizora? Ranking bezpieczeństwa

Projektując przestrzeń z telewizorem zamontowanym nad kominkiem, należy wziąć pod uwagę rodzaj kominka jaki znajduje się w pomieszczeniu oraz niezbędne środki bezpieczeństwa jakie są z nim związane.

Kominki podzieliliśmy na trzy kategorie:

 • kategoria zielona: gdy zalecamy montaż telewizora nad kominkiem,
 • kategoria żółta: gdy telewizor może być zamontowany nad kominkiem, ale muszą być spełnione pewne warunki,
 • kategoria czerwona: gdy umieszczenie telewizora nad określonym typem kominka może spowodować uszkodzenie urządzenia elektrycznego.

a. Telewizor zamontowany nad elektrycznym kominkiem LED

Elektryczne kominki LED są najbezpieczniejsze dla zawieszonych nad nimi telewizorów. Ponieważ nie emitują one prawdziwego płomienia, a co za tym idzie, nie wytwarzają sadzy, dymu ani popiołu, które mogłyby negatywnie wpłynąć na sprzęt elektroniczny. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza opcja, aby zaaranżować ścianę multimedialną.

Mimo iż liczne LEDy tworzą jedynie imitację ognia, niektóre rodzaje elektrycznych kominków LED posiadają opcję rozprowadzania ciepłego powietrza do pomieszczenia.

Ten typ kominka można bezpiecznie zamontować nad ekranem telewizora, tworząc wyjątkowe połączenie w projekcie architektonicznym.

kominek elektryczny LED pod zamontowanym telewizorem.
Płaski ekran telewizyjny nad elektrycznym kominkiem LED.

ZALECENIE: zalecamy montaż telewizora nad kominkiem elektrycznym LED 

b. Montaż telewizora z płaskim ekranem nad wentylowanym kominkiem gazowym.

Kominki gazowe wytwarzają ciepło dzięki podłączeniu do zasilania gazowego. Większość z nich to kominki wentylowane, które uwalniają ciepło przez otwory wentylacyjne. Dzięki temu telewizor, który jest zamontowany na ścianie multimedialnej, nie nagrzewa się od tyłu. Szklane szyby techniczne, które całkowicie zakrywają palenisko, ograniczając tym samym emisję gorącego powietrza od pomieszczenia.

Jak w przypadku każdego paleniska z kominem, nieprawidłowa instalacja telewizora może doprowadzić do uszkodzenia otworu wentylacyjnego. W przypadku, gdy niewykwalifikowana osoba podejmuje się wyjęcia śruby, która przebiła otwór, może nieświadomie spowodować rozprzestrzenianie się produktów ubocznych spalania. Co więcej, w przypadku nieprawidłowego rozmiaru komina, ciepło może dotrzeć do tylnej części telewizora i spowodować jego spalenie.

Rozwiązania do montażu telewizora nad kominkiem gazowym.

W projekcie architektonicznym można uwzględnić te trzy rozwiązania umożliwiające bezpieczną instalację telewizora nad ogniem zasilanym gazem:

 • sprawdzić rozmiar śrub w zestawie montażowym,
 • zaizolować ścianę za telewizorem wełną mineralną lub niepalną płytą,
 • użyć uchwytu do telewizora, który wytrzyma ciężar telewizora nad kominkiem.
Telewizor nad wentylowanym kominkiem gazowym w ścianie multimedialnej.
Telewizor zainstalowany nad kominkiem gazowym wentylacyjnym.

ZALECENIE: zalecamy montaż telewizora nad wentylowanym kominkiem gazowym

c. Automatyczny kominek na bioetanol pod telewizor

Automatyczny kominek na bioetanol to nowoczesne rozwiązanie technologiczne w świecie kominków. Urządzenie tego typu pozwala na łatwe sterowanie wysokością płomienia oraz bezproblemowe włączanie i wyłączanie urządzenia. Technologia BEV® (Burning Ethanol Vapours) zapobiega nagłym wzrostom temperatury i daje pełną kontrolę nad automatycznym kominkiem na etanol. Dodatkową zaletą tych kominków jest długa linia ognia, która tworzy wyjątkowy efekt wizualny w projekcie architektonicznym.

Technologia BEV® (Burning Ethanol Vapours) – jak działa automatyczny palnik etanolowy?

Przede wszystkim warto wiedzieć, jak dokładnie działa technologia BEV® (Burning Ethanol Vapours).

 • Najpierw paliwo bioetanolowe jest przepompowywane do zamkniętego zbiornika wewnątrz kominka.
 • Następnie, dzięki pilotowi, niewielka ilość płynu jest dostarczana do parownika.
 • Tam ciecz jest zamieniana w opary etanolu, które następnie są transportowane do palnika i zapalane przez żarnik.

Technologia BEV® zapewnia również czyste spalani; bez dymu, popiołu i sadzy. Dodatkowo ciepło wytwarzane przez automatyczny palnik na etanol pozostaje w pomieszczeniu. Cały proces przebiega pod ścisłą kontrolą wewnętrznych czujników i mikroprocesora.

Telewizor umieszczony nad tunelowym automatycznym palnikiem na etanol.
Telewizor we wnęce zamontowany nad automatycznym palnikiem na etanol.

Dodatkowe szybki techniczne, które są montowane po obu stronach płomienia, kominek można bezpiecznie zaaranżować pod telewizorem, ponieważ gorące powietrze nie dochodzi bezpośrednio do ekranu telewizora. W przypadku, gdy kominek nie jest wyposażony w wysokie szybki techniczne, między krawędzią urządzenia a ekranem należy zachować minimalną odległość 50 cm. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie automatycznego kominka na etanol w obudowie. Taki model jest wyposażony w deflektor, który odbija gorące powietrze, dzięki czemu nie wymaga dodatkowej izolacji.

Należy pamiętać, że niewłaściwy montaż telewizora nad automatycznym kominkiem na etanol może doprowadzić do jego uszkodzenia. Zwłaszcza gdy dany model nie posiada komina ani wysokich szyb, które rozprowadzałyby i odbijały ciepłe powietrze.

Zabezpieczenie telewizora przed działaniem ciepła z automatycznego palnika na etanol.

W porównaniu z poprzednimi kominkami, rozwiązania mające na celu ochronę telewizora umieszczonego nad kominkiem są o wiele łatwiejsze do zastosowania.

 • Wybierz palenisko na bioetanol, które jest wyposażone w bufor powietrza. Zapobiega to nagrzewaniu się ściany nośnej.
 • Użyj płaszcza lub osłony kominkowej, aby odbić ciepło i ochronić ekran telewizora nad kominkiem.

ZALECENIE: zalecamy montaż telewizora nad automatycznym kominkiem na bioetanol

d. Montaż telewizora nad kominkiem na drewno z przeszklonymi drzwiczkami

Pierwszy kominek w kategorii żółtej. Te tradycyjne kominki z przeszklonymi drzwiczkami stwarzają głównie dwa rodzaje zagrożenia. Po pierwsze, emitują dużą ilość ciepła, którego nie da się kontrolować. Po drugie, kominki te wytwarzają szkodliwe produkty, takie jak sadza, popiół i dym.

Jednak, dzięki zamontowanym szklanym drzwiczkom, rozprzestrzenianie się ciepła jak i produktów spalania jest ograniczone i nie zagrażają zniszczeniu telewizora.

Jakie są wymagania dotyczące montażu telewizorów nad kominkami na drewno?

Mimo że nad tradycyjnymi kominkami ze szklanymi drzwiczkami można zamontować telewizor, istnieją trzy główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, aby projekt architektoniczny był bezpieczny:

 • Telewizor powinien być zamontowany co najmniej 1 metr nad kominkiem.
 • Zaleca się stosowanie drzwiczek z podwójną szybą, aby zapewnić grubszą warstwę ochronną, która zatrzyma więcej ciepła w palenisku.
 • Aby mieć pewność, że szkodliwe gazy nie wydostaną się do pomieszczenia, należy umieścić czujnik CO w pobliżu komina na drewno.

Przed zamontowaniem telewizora nad kominkiem na drewno z przeszklonymi drzwiczkami należy wybrać tylko śruby o odpowiednim rozmiarze. Dłuższe śruby mogą przebić komin i spowodować, że CO, sadza, popiół i dym będą uwalniane do pomieszczenia. 

ZALECENIE: zachowanie środków bezpieczeństwa przy montażu telewizora nad kominkiem opalanym drewnem z przeszklonymi drzwiczkami

e. Instalowanie telewizora nad kominkiem elektrycznym na parą wodną

Kolejny kominek w żółtej kategorii. W tym przypadku to nie ogień stanowi problem przy montażu płaskiego telewizora nad kominkiem, lecz wilgoć.

Kominek elektryczny na parę wodną wykorzystuje wodę destylowaną, która jest transportowana do generatora pary. Para ta jest następnie rozprowadzana z różnym poziomem ciśnienia, aby zapewnić najbardziej naturalny efekt imitacji ognia dzięki oświetleniu LED.

Mimo że kominek elektryczny na parę wodną jest łatwy do zaaranżowania jako element projektu architektonicznego, architekt może napotkać pewne problemy techniczne związane z montażem telewizora. Jeśli kominek nie jest wyposażony w dobrej jakości nawilżacz powietrza, wilgotność powietrza może osiągnąć wysoki poziom. W konsekwencji woda może zacząć zbierać się na ekranie telewizora lub wewnątrz urządzenia.

Jak zamontować telewizor nad kominkiem z parą wodną?

 • Umieść nawilżacz powietrza w pobliżu kominka lub w tym samym pomieszczeniu,
 • Należy zachować odległość 40-50 cm między ekranem telewizora a kominkiem.

ZALECENIE: unikać montowania telewizora nad kominkiem elektrycznym zasilanym parą wodną

f. Kominek manualny na etanol pod telewizor

Palniki na etanol można podzielić na dwie kategorie: manualne i automatyczne.

Manualne kominki na etanol (najczęściej spotykane na rynku) są jednymi z najbardziej nieodpowiednich urządzeń dla projektu architektonicznego ze względu na proces spalania, który w nich zachodzi.

W jaki sposób zapalane są manualne kominki etanolowe?

 1. Spalanie wymaga bezpośredniego kontaktu z zapaloną zapałką i płynnym paliwem.
 2. Podpalony etanol zaczyna się nagrzewać, a gdy osiągnie temperaturę 80°C, zaczyna wrzeć.
 3. Wrzące paliwo może rozprzestrzeniać się na wysokość do 1 m.

Poza niezwykle niebezpiecznym procesem zapalania, samo używanie manualnego kominka na etanol stwarza jeszcze trzy inne zagrożenia. Niekontrolowany ogień rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, która może spowodować stopienie przewodów i układu elektrycznego ekranu telewizora. Ponadto ogień może zapalić się w zbiorniku nawet po jego ugaszeniu. Uzupełnianie paliwa w takim stanie może doprowadzić do powstania niewielkiego pożaru, który może rozprzestrzenić się na wiszący powyżej telewizor.

ZALECENIE: NIE MONTOWAĆ telewizora nad manualnym kominkiem etanolowym

g. Montaż telewizora nad kominkiem otwartym na drewno

Kominek otwarty na drewno (lub kominek murowany) jest prawdopodobnie wciąż najpopularniejszym rodzajem kominka w wielu domach. Pomimo jego walorów estetycznych, montaż telewizora nad otwartym ogniem stwarza wiele zagrożeń dla projektu architektonicznego.

Co dokładnie sprawia, że telewizor i otwarty kominek na drewno to złe połączenie?

Odpowiedź jest dość oczywista.

Jakie są główne zagrożenia związane z piecem opalanym drewnem?

 • Wysokie temperatury sięgające ponad 50°C.
 • Emisja sadzy, dymu i popiołu.

W obu przypadkach może dojść do uszkodzenia telewizora poprzez stopienie połączeń elektrycznych, przepalenie ekranu lub zatkanie układu cząsteczkami produktów ubocznych spalania.

Jakie są rozwiązania dotyczące instalacji płaskiego ekranu nad piecem opalanym drewnem?

 • zainstalowanie płaszcza odbijającego gorące powietrze,
 • umieszczenie telewizora we wnęce.

Jednak nawet przy zastosowaniu tych rozwiązań nie ma gwarancji, że telewizor jest chroniony. Płomień otwartego kominka na drewno nigdy nie jest w pełni kontrolowany, zwłaszcza jeśli jego komin jest zatkany. Jest to również jeden z powodów, dla których obrazy zawieszane nad takim rodzajem kominka nie są chętnie ubezpieczane przez ubezpieczalnie.

Chociaż architekci wiedzą, że komin jest specyficzną częścią konstrukcji domu, umieszczenie nad nim telewizora wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza, gdy wierci się otwory w ścianie. Jeśli odległość śruby od komina zostanie źle obliczona, może dojść do jego przebicia. Dziura w kominie może spowodować, że CO, popiół i dym przedostaną się do pomieszczenia.

ZALECENIE: NIE MONTOWAĆ telewizora nad otwartym kominkiem opalanym drewnem

2. Jak odbijać ciepło – prawidłowa instalacja telewizora nad kominkiem

Gdy już wiesz, czy telewizor może być zamontowany nad danym typem kominka, musisz zdecydować, w jaki sposób odbijać ciepło z kominka.

W przypadku automatycznych kominków na etanol, niektóre modele umożliwiają rozprowadzanie ciepła przez otwór wentylacyjny. W ten sposób większość gorącego powietrza trafia za telewizor i jest odprowadzana nad nim. W rezultacie tylko niewielka ilość ciepła trafia bezpośrednio przed kominek, jednak nie stanowi to zagrożenia dla telewizora.

W przypadku kominka na bioetanol istnieją cztery sposoby odprowadzania ciepła, w zależności od tego, czy kominek w projekcie jest jednostronny czy tunelowy.

Kominek jednostronny, narożny lewostronny/prawostronny, trójstronny:

 • Jeśli kominek nie ma komina, telewizor można umieścić we wnęce lub zainstalować półkę w odpowiedniej odległości od źródła ciepła.
 • Jeśli kominek posiada komin, można zainstalować telewizor we wnęce i zabezpieczyć go dodatkową półką.
Odbijanie ciepła z telewizora zamontowanego nad kominkiem
Odprowadzanie ciepła z kominka niewentylowanego
Odprowadzanie ciepła z kominka wentylowanego

Kominki tunelowe, dzielące:

 • Jeśli mamy do dyspozycji kominek tunelowy bez komina, można zamontować telewizor we wnęce i zastosować półkę chroniącą przed ciepłem.
 • Jeśli kominek tunelowy ma komin, można zamontować telewizor płasko na powierzchni w odpowiedniej odległości, umieścić go we wnęce, użyć płaszcza lub półki.
"Telewizor umieszczony nad tunelowym automatycznym palnikiem na etanol
Telewizor zainstalowany nad kominkiem tunelowym bez komina
Telewizor zainstalowany nad kominkiem tunelowym z kominem

Decydując się na włączenie półki do projektu w celu ochrony telewizora przed wysoką temperaturą, należy upewnić się, że jest ona wykonana z materiałów niepalnych, a jej długość jest zbliżona do długości linii ognia.

3. Jak wykończyć ścianę kominka – wybór odpowiednich materiałów

Na tym etapie projektu należy upewnić się, że materiały użyte do wykończenia kominka są odporne na wysokie temperatury; jest to szczególnie ważne w przypadku kominków gazowych i na drewno. W tym przypadku najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie kamienia lub cegły.

Kominki elektryczne pozwalają na zastosowanie szerszej gamy materiałów, ponieważ wytwarzane przez nie ciepło nie jest tak wysokie jak w przypadku kominków wymienionych powyżej. Dzięki temu w projekcie można uwzględnić płyty gipsowo-kartonowe, MDF, kwarc i inne.

Niektóre urządzenia, takie jak kominki etanolowe, są wyposażone we wbudowane deflektory, które ograniczają emitowane wysokich temperatur. Korzystanie z kominków wyposażonych w tego typu rozwiązania pozwala na bezpieczne zamontowanie telewizora nad ogniem i wykończenie ściany multimedialnej materiałami palnymi. Aby jednak mieć pewność, że ciepło kominka bioetanolowego nie uszkodzi znajdującego się nad nim telewizora, zaleca się zainstalowanie deflektora. W zależności od materiałów, z których wykonana jest ściana telewizyjna kominka, można zadać sobie pytanie, jaka jest wymagana odległość między ogniem a materiałami wokół niego:

 • 0,5 m między ogniem a materiałami łatwopalnymi,
 • min. 1m od powierzchni, które mogą ulec deformacji pod wpływem wysokiej temperatury,
 • min. 1,5 m od powierzchni łatwo palnych i materiałów nieodpornych na ogień.
Telewizor zainstalowany nad kominkiem etanolowym na ścianie wykonanej z materiałów palnych.
Telewizor umieszczony nad automatycznym kominkiem na bioetanol o zerowym prześwicie.

4. Dlaczego warto zaaranżować praktyczną przestrzeń z telewizorem na nad kominkiem?

Projekt łączący na jednej ścianie telewizor i kominek tworzy niezaprzeczalny punkt centralny przestrzeni wewnętrznej, zwłaszcza że podobne kształty tych dwóch elementów tworzą harmonijną aranżację. Umieszczenie telewizora i kominka razem pozwala na łatwe rozmieszczenie wokół nich innych elementów wystroju. Pomieszczenia, w których większość elementów jest skupiona w jednym miejscu, zyskują lepszy system nagłośnienia. Ponadto projekt koncentruje się na jednym punkcie i nie wymaga tworzenia wielu miejsc do siedzenia.

Telewizor zamontowany nad kominkiem to wyjątkowe rozwiązanie, które można włączyć do projektu architektonicznego. Kiedyś prawie niemożliwe, teraz nowoczesne kominki oferują szeroki wachlarz możliwości, które pozwalają na połączenie ich z telewizorem z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Wszystkie te rozwiązania dają możliwość stworzenia przestrzeni, w której Twoi klienci będą mogli oglądać telewizję i jednocześnie cieszyć się pięknym płomieniem.

RANKING BEZPIECZEŃSTWA

Ranking bezpieczeństwa kominków pod zamontowanym płaskim ekranem telewizyjnym
Rodzaje kominków pod telewizorem – ranking bezpieczeństwa
Pobierz lookbook Planika
Inspiracje i informacje techniczne automatycznych kominków na etanol z technologią BEV.

Galeria

Wyszukaj na blogu