Delivery Country:
Currency:
mapa dealerów

Nowoczesny kominek w salonie – jaki, jeśli nie gazowy?

Jeśli zastanawiasz się nad nowoczesnym kominkiem w swoim salonie, to najczęściej chciałbyś mieć kominek z prawdziwym ogniem, o pięknej barwie, długiej linii, bez konieczności czyszczenia, zawsze gotowy do rozpalenia i oprawiony w piękną obudowę.

Do tej pory idealnym rozwiązaniem spełniającym te oczekiwania byłyby kominki gazowe. Jednak w ostatnim czasie ich popularność drastycznie spadła Malejące  zainteresowanie jest ściśle związane z kryzysem wywołanym przez Rosję.

Kominki gazowe zostały zastąpione przez kominki na etanol lub drewno – zwłaszcza, że pojawiły się nowe technologie w kominkach etanolowych. Obecnie najlepszym kominkiem do salonu jest automatyczny kominek etanolowy z technologią BEV.

Dlaczego kominki gazowe tracą popularność?

Ze względu na sytuację polityczną i rosnącą liczbę sankcji nałożonych na Rosję, gaz stał się bardzo niepewnym źródłem energii. Jego cena gwałtownie wzrosła.

Sytuacja na rynku gazu nie uspokoi się z dnia na dzień. Zdaniem ekspertów, może to potrwać co najmniej 2-3 lata. Celem krajów europejskich jest ostateczne całkowite uniezależnienie się od rosyjskiego gazu i ropy. Unia Europejska pracuje nad rozwiązaniami i nowymi dostawcami, aby zaspokoić potrzeby energetyczne. Musimy jednak być przygotowani na rosnące koszty gazu i paliw kopalnych.

W większości krajów ceny gazu osiągnęły rekordowy poziom. W holenderskim wirtualnym punkcie TTF cena gazu w kontrakcie na 2 marca 2022 r. wynosiła 159 euro za 1 MWh. Dla porównania, dzień przed wybuchem wojny było to 88,3 euro.

Ceny rosną i będą rosły – na to musimy być przygotowani. Z tego powodu warto znać nowoczesne kominki, które mogą zastąpić kominki gazowe w salonie.

Jaka jest alternatywa dla kominków gazowych?

Jeżeli chcemy mieć kominek z prawdziwym płomieniem to alternatywą będzie dla nas kominek na bioetanol lub drewno. Najnowocześniejszym rozwiązaniem są automatyczne kominki etanolowe z technologią BEV (Burning Ethanol Vapours). Oprócz naturalnego płomienia zapewniają także nowoczesny design – możliwość stworzenia długiej linii ognia. Są również przyjazne dla środowiska w myśl NET ZERO. Kominki na drewno choć popularne nie są w stanie zastąpić wszystkich zalet kominków gazowych.

Ethanol fireplace in the livingroom.
Telewizor powieszony nad automatycznym kominkiem etanolowym.
Automatyczne kominki etanolowe nie wymagają instalacji komina.

Nowoczesne kominki na etanol.

Niedawno na rynku pojawiła się zupełnie innowacyjna propozycja – automatyczny kominek na etanol z technologią BEV, który całkowicie zastępuje kominki gazowe. Daje on piękny, naturalny ogień, którego wysokość można kontrolować oraz wiele możliwości aranżacji. Ma duży zbiornik, więc nie wymaga ciągłego uzupełniania paliwa. Linia ognia jest długa, co jest pożądane w nowoczesnych projektach. Podobnie jak urządzenia gazowe, automatyczne kominki na bioetanol z technologią BEV™ są sterowane pilotem, aplikacją lub poprzez nowatorski system inteligentnego domu.

Automatyczne kominki na etanol nie wymagają komina, instalacji gazowej ani żadnych pozwoleń budowlanych. Wystarczy konstrukcja, zwykle wykonana z płyt gipsowo-kartonowych lub kamienia, oraz miejsca na wkład.

Koszt bioetanolu jest relatywnie wyższy niż drewna (około 4 euro za litr, który wystarcza na godzinę palenia), ale zaletą jest to, że nie trzeba płacić za instalację komina.

PODOBNE PRODUKTY

Należy zwrócić uwagę, że na rynku występują także manualne kominki na etanol. Nie są one nowoczesnym rozwiązaniem, ponieważ mają liczne wady. Prawdą jest, że można uzyskać długą linię ognia, ale nie można nim sterować zdalnie, paliwo paruje podczas postoju i znajduje się w otwartym zbiorniku, gdzie ma bezpośredni kontakt z ogniem. Nie można kontrolować wysokości ognia, nie jest on stabilny i może być potencjalnie niebezpieczny podczas tankowania, dlatego nie są dobrą alternatywą do kominków gazowych.

Salon z kominkiem opalanym drewnem

Kominki opalane drewnem zawsze będą cieszyły się popularnością. Stanowią one alternatywę dla kominków gazowych i mają wiele zalet. Są łatwo dostępne, a zarówno kominek, jak i drewno są nadal stosunkowo niedrogi. Jeśli jesteś w trakcie budowy lub remontu domu i masz w projekcie komin – to może być dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie. Pamiętaj, że z kominkiem na drewno nie uzyskasz efektu długiej linii ognia, popularnej w nowoczesnych projektach salonów.

Instalując kominek opalany drewnem, należy zawsze stale dać, aby komin był drożny, w przeciwnym razie dym i sadza będą przedostawać się do pomieszczenia lub może dojść do niebezpiecznego zapalenia sadzy.

Drewno nie jest źródłem zielonej energii a korzystanie z kominków na drewno nie zmniejsza emisji CO2. W wielu miastach, takich jak Londyn, Kraków czy San Francisco, spalanie drewna jest już zakazane ze względu na jego zły wpływ na środowisko i powstanie smogu. Ten typ kominka nie jest więc odpowiedni dla osób, którym zależy na ekologicznych rozwiązaniach.

Jeśli wciąż jesteś fanem wyglądu tego typu kominków, ale nie zdecydowałeś się na nie ze względów ekologicznych, sprawdź oferty kominków automatycznych na etanol, które mogą mieć podobny design.

Jeśli posiadasz już kominek na drewno i chciałbyś zmienić go na wersję przyjazną dla środowiska, możesz zainwestować w wolnostojące wkłady kominkowe na etanol.

Biokominek w salonie.
Pobierz lookbook Planika
Inspiracje i informacje techniczne automatycznych kominków na etanol z technologią BEV.

Jak zaprojektować biokominek w salonie.

Producenci oferują modele 3D, które ułatwiają projektowanie. Bryły można pobrać ze strony producenta i łatwo wrysować je w projekt. Dzięki temu, że nie ma komina to instalacja jest prosta. Kominek można  umiejscowić w dowolnym miejscu w salonie, nawet na środku w postaci room divider (w ścianie działowej) lub wyspy. Do wyboru jest 6 wariantów produktów pod względem ilości otwartych ścianek/stron i możliwości zastosowania.

Kominki automatyczne etanolowe mogą być zainstalowane w specjalnych obudowach zero clearance, dzięki temu można je obudować w konstrukcji z materiałów palnych i dowolnie wykończyć nawet drewnem. Ponad paleniskiem można zawiesić telewizor lub obrazy.

Automatyczne kominki na etanol z technologią BEV™ kosztują od 1 500 do 10 000 euro. Cena zależy głównie od długości linii ognia. Koszt instalacji jest zdecydowanie niższy w porównaniu do instalacji kominków na drewno, ponieważ nie ma kosztów instalacji komina, wentylacji, czy pozwoleń.

Cena bioetanolu i gazu za godzinę spalania jest taka sama. Koszt kominka gazowego będzie wzrastał ze względu na wyczerpywanie się zasobów gazu i sytuację geopolityczną. Z tego powodu idealnym rozwiązaniem jest etanol, który jest produkowany z surowców odnawialnych – roślin.

TV mounted above fireplace
Nowoczesny salon z biokominkiem.

Wymiana kominka gazowego na wkład etanolowy.

Historia o budzeniu się przy niedziałającym kominku gazowym i wieczornym relaksie przy kominku na etanol.

Kominek gazowy był gotowym elementem posiadłości, ale nie było wiadomo, jak podłączyć go do butli gazowej.

W ciągu zaledwie 3 godzin nasz inżynier – Adam Siedlecki zdemontował piec gazowy. Jego celem było zainstalowanie nowego palnika na etanol przed wieczornym wydarzeniem, który odbył się tego samego dnia. Założenie nowego palnika na etanol – FLA3+ zajęło nam 10 minut. Po instalacji napełniliśmy go paliwem Fanola, zakupionym w sklepie Planika na hiszpańskim Amazonie.”

Jaki kominek wybrać do salonu?

Innowacyjne automatyczne kominki na etanol cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jest to zupełnie nowa technologia w świecie bioetanolu i to one zrewolucjonizują rynek kominków.Kominki opalane drewnem są tańsze, ale nie dają poczucia luksusu.

W przeszłości wielką zaletą drewna jako paliwa była jego dobra dostępność w porównaniu z dostępnością bioetanolu, ale dziś etanol można zamówić nawet na Amazonie. Przy zakupie bioetanolu należy zwracać uwagę na jego jakość.

Podsumowując, zarówno kominki na bioetanol, jak i kominki na drewno mogą zastąpić kominki gazowe. Wystarczy zastanowić się, jakie są Twoje potrzeby i inspiracje, a następnie dokonać odpowiedniego wyboru.

Wyszukaj na blogu

Kategorie