planika news

8 wiodących trendów w projektowaniu przestrzeni outdoorowych na 2018 rok

Your dream outdoor space with corten and concrete fireplaces

Wiosna to najlepszy czas, aby przebudować swój ogród i przekształcić go w coś naprawdę wyjątkowego. Zapoznaj się z naszymi 8 wiodącymi trendami w projektowaniu przestrzeni outdoorowych na 2018 rok i znajdź swój sposób na rozmycie linii pomiędzy wnętrzem Twojego domu, a ogrodem. Oto mała inspiracja od Planiki.

Corten fireplace
Galio Corten, Private residence

1. Kortenowe kominki outdoorowe

Kominki do ogrodu lub na patio dostępne są w wielu typach i rozmiarach. Jednakże to kominek kortenowy zawsze będzie stanowił element wyróżniający, punkt centralny w Twojej przestrzeni zewnętrznej. Charakterystyczną cechą kominków ze stali kortenowej jest z jednej strony rdzawy pomarańczowo-brązowy kolor, a z drugiej zaś ich niesamowicie długa żywotność. Im częściej go używasz, tym staje się piękniejszy!

Planika oferuje obecnie dwa modele kortene do zastosowań zewnętrznych - Gustav Commerce, nasz przenośny kominek bioetanolowy oraz model gazowy Galio Corten. Tego typu kominki bardzo długo zachowują żywotność, dzięki czemu są w stanie zaoferować Ci wiele kojących wieczorów, spędzanych przy lampce wina, w blasku ich ognia.

Corten Fire Pit
Galio Fire Pit Corten, Private Residence
Contemporary corten fireplace for outdoor
Gustav, Private waterside villa, Spain

 

2. Drewniana podłoga

Marzyłeś kiedyś o drewnianej podłodze na tarasie lub balkonie? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to marzenie urzeczywistnić! Drewniane podłogi są ekologiczne i bardzo wytrzymałe. Oprócz walorów estetycznych posiadają również wiele zalet funkcjonalnych. Są ciepłe w dotyku, dzięki czemu można śmiało stąpać po nich bosymi stopami. Coraz częściej przy projektowaniu przestrzeni outdoorowych wykorzystuje się właśnie podlogi z drewna. Doskonale sprawdzają się one zarówno w architekturze współczesnej, jak i w budownictwie tradycyjnym. Warto dodatkowo podkreślić ich piękno, umieszczając na nich element dekoracyjny w postaci kominka, wokół którego można stworzyć niepowtarzalną aranżację w wybranym przez siebie stylu.

portable fireplace for outdoor space
Faro, Tondo and Simple bio fireplaces, Private Residence, Poland

 

3. Meble idealnie dopasowane

Wiosna i lato to pory roku, w których nasze życie towarzyskie przenosi się do ogrodu. Nie ma nic lepszego niż popołudniowy relaks lub grillowanie na świeżym powietrzu, w pełnym słońcu, w przepięknym otoczeniu. Aby jednak móc w pełni cieszyć się czasem spędzanym na zewnątrz, trzeba mieć mądrze i dobrze urządzony ogród. Obecnie meble ogrodowe są starannie projektowane w wielu różnych formach. Ich wzornictwo często opiera się na meblach do wnętrz. Dzięki temu przestrzeń zewnętrzna staje się naturalnym przedłużeniem domu, zapewniając komfort i elegancję.

indoor tabletop fireplace
Simple tabletop bio fireplace, Private Residence, Poland
gas fire pit insert
Galio Fire Pit Insert, Private waterside residence

 

4. Betonowe wykończenie

W przeszłości beton kojarzony był jedynie z szarym, surowym tworzywem, wykorzystywanym głównie przy tworzeniu prostych ścian i ścieżek. Obecnie jest materiałem chętnie wykorzystywanym do budowy różnych elementów outdoorowych - od alejek do mebli i dekoracji ogrodowych. Beton posiada bowiem wiele zalet. Przede wszystkim jest trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Nie brudzi się nawet po ulewnym deszczu. Planika podążając za tym trendem, w swojej ofercie zamieściła piękny zewnętrzny ornament w postaci biokominka z wysokiej jakości betonu, stali nierdzewnej i szkła hartowanego. Jar Commerce to doskonały element dekoracyjny służący do wykończenia Twojej strefy komfortu na świeżym powietrzu.

modern outdoor ethanol fireplace
Jar freestanding fireplace, Private Apartment, Paris, France
outdoor portable fireplace
Totem portable fireplace by Planika, Commercial space, Portugal

 

5. Sukulenty i kaktusy

Sukulenty i kaktusy w ogrodzie stały się prawdziwą obsesją. Dlaczego? Te małe pustynne rośliny są niezwykle wytrzymałe i  dostępne w wielu różnych kolorach i rozmiarach. To połączenie jest idealne dla każdego, kto kocha przyrodę, marzy o niezwykłych ogrodowych aranżacjach, a jednocześnie nie ma ochoty spędzać zbyt wiele czasu by utrzymać ogród w dobrej formie.Głównym założeniem tego trendu jest zasadzanie sukulentów w niespodziewany sposób - na ścianie w pionowej donicy, w mini doniczkach umieszczonych na drewnianym wózku lub w pogrubionych kombinacjach kolorystycznych.

modern outdoor ethanol fireplace
Jar, outdoor ethanol fireplace, Commercial space

 

6. Kolorowe tkaniny

Jeszcze nie tak dawno temu zielone plastikowe krzesła były jedynym dostępnym elementem służącym do wyposażenia patio lub osłoniętej werandy. Na szczęście czasy się zmieniły, a przemysł włókienniczy dokonał znaczących postępów. W dzisiejszych czasach Twoja zewnętrzna sofa lub ogrodowy zestaw wypoczynkowy mogą być pokryte materiałem, który jest tak miękki i oszałamiający jak zasłonki w oknach w jadalni lub fotele w salonie. Od lnu do aksamitu, na tarasie przez całe lato, nawet w deszczu, może cieszyć się pięknymi  elementami tekstylnymi. Wybór kolorów, wzorów i faktur jest nieograniczony i z pewnością dostarczy Ci wielu inspiracji.

7. Oświetlenie listwowe LED

Światło jest niezwykle ważnym elementem przy projekcie architektonicznym, zarówno w przestrzeniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W tym drugim przypadku można śmiało rzec, że oświetlenie odgrywa wręcz kluczową rolę, szczególnie po zmroku. Łączy w sobie dwie funkcje – praktyczną i dekoracyjną. Piękne oświetlenie ogrodu i tarasu służy często zabawie, ale także zapewnia bezpieczeństwo. Dodatkowo zewnętrzne oświetlenie listwowe LED daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Oświetl swój ogród dokładnie tak jak chcesz!

modern outdoor ethanol fireplace
Jar, a freestanding fireplace by Planika, Commercial outdoor space
outdoor gas fireplace inserts
Galio Insert, O Asiático Restaurant, Lisbon, Portugal

 

8. Naturalne kamienie

Naturalny kamień w ogrodzie zawsze uważany był za element bardzo praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Czasy nieco się zmieniły i obecnie takie rozwiązanie wpisuje się w najbardziej modne i ciekawe trendy w projektowaniu ogrodów. Nie tylko idealnie nadaje się do przestrzeni w duchu minimalizmu, ale także jest nieodzownym elementem pomagającym utrzymać przydomowy skalniak. Ponadto ogród z elementami kamiennymi jest elegancki i ponadczasowy, a ten naturalny materiał budowlany będzie idealnie sprawdzał się w wielu, czasem zupełnie różnych stylach. Dlaczego więc nie wykorzystać kamieni w projekcie kominka i nie połączyć ich z naturalnym, ciepłym płomieniem? Outdoorowy bioetanolowy kominek Tondo Commerce od Planiki to idealne rozwiązanie, które wniesie blask do Twojego ogrodu!

Outdoor Fire Pit
Tondo Commerce, Toruń, Hotel Copernicus, Poland